Gdzie najchętniej wyjeżdżamy na wakacje?
Nie da się ukryć tego, że Polacy dosłownie pokochali zagraniczne wyjazdy wakacyjne. Z roku na rok coraz więcej Polaków nie odpoczywa w swoim kraju, ale właśnie gdzie w różnych turystycznych rajach, ale nadal większa część pozostaje jednak w Polsce. Statystycznie bowiem co 3 osoba planuje urlop zagraniczny, pozostałe osoby pozostają jednak w Polsce. Gdzie Polacy najczęściej wyjeżdżają biorąc pod uwagę nie tylko kraje zagraniczne, ale także i samą Polskę?
18 milionów ludzi wyjeżdża na wakacje
Co we wpisie?
Najnowsze dane statystyczne pokazują, że w Polsce w ostatnim roku na wakacje pojechało około 18 milionów dorosłych obywateli, statystyki nie liczą więc osób niepełnoletnich. To naprawdę sporo, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze kilka lat temu niestety duża część Polaków spędzała swoje urlopy raczej w domu bądź też na działkach.
Z tych 18 milionów około 6 wyjechało w ostatnim czasie na wakacje zagraniczne. Bardzo możliwe, że rok 2016 będzie miał trochę gorsze statystyki przez niepokoje na świecie, ale na pewno nadal dobry trend będzie się utrzymywał.
Kierunki niezalecane są najpopularniejsze
Bardzo dziwne jest to, że Polacy zdecydowanie najchętniej wyjeżdżają w te rejony świata, które nie są polecane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Są to kraje często częściowo objęte wojną, miejsca gdzie toczą się wojny domowe, pojawiają się terroryści czy nawet panuje ogromna niechęć do samych turystów.
Najpopularniejszym krajem jest bowiem bardzo niebezpieczna dzisiaj Tunezja, a zaraz za nią mamy Egipt. Polacy bardzo lubią także podróżować do Grecji, gdzie w miarę tanio można luksusowo wypoczywać. Do tego popularne kierunki to Hiszpania, Włochy, a ostatnio modna staje się znów Chorwacja. Ciekawostką jest tutaj fakt, że tylko 1/3 z tych osób decyduje się podróżować z biurami podróży. Zdecydowanie częściej jeździmy na własną rękę, choć wtedy ograniczamy się głównie do krajów europejskich.
W Polsce najpopularniejsze morze
Biorąc pod uwagę nasz kraj to zdecydowanie najpopularniejszym miejscem urlopowym jest polskie wybrzeże, gdzie w zeszłym roku wybrało się prawie 50% wszystkich osób jeżdżących na wakacje. Na drugim miejscu są góry, gdzie wyjeżdża około 40%, a daleko z tyłu Mazury, który wybiera około 10% urlopowiczów.
Warto tutaj wspomnieć, że szczególnie nad morzem koszty wakacyjnego wypoczynku mogą być niewiele niższe niż w przypadku wyjazdów zagranicznych, a pogoda niestety bardziej niepewna i naprawdę często dość chłodna. Z drugiej jednak strony warto wspierać polską turystykę, zyskujemy na tym wszyscy.
I ja dlatego wyjezdzam na kaszuby, ludzie jaki tam jest spokoj, dzicz kompletna, nikogo nie ma, sama przyroda, ptaszki i w ogole, to jest wypoczynek!
A wakacje już lada moment, plaza, piwko ciepełko 😀 😀 aj nie mogę się doczekać.
Kocham góry naprawdę i trochę zaluje ze są one dzisiaj tak popularne, w okresie wakacyjnym szlaki są zadeptywane, ja jednak wole jeździ jesienią albno wiosną, zimą też się czasem wybiorę.
To ja w zeszłym roku do rosji pojechałem! To jest dopiero niepopularny kierunek 😀